10 сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: §1. Ежелгі тас дәуірі
Сабақтың мақсаты:
Жер бетіндегі алғашқы адамдардың пайда болуы мен дамуына тоқтала отырып, Қазақстан жеріндегі ежелгі тас дәуірі кезеңдерінің ерекшеліктерін көрсету.
Оқушылардың өздігінен жұмыс істеуі арқылы олардың ой-өрісін дамытып, өзіне деген сенімін, пәнге деген қызығушылығын арттыру.
Отанын сүюге, тарихи-мәдени ескерткіштерді қадірлеп, мақтанышпен қарау сезімін ояту.
Сабақтың түрі: Жаңа білімді игеру
Әдісі: интерактивті
Сабақтың көрнекілігі:
«Дүние жүзінің саяси картасы».
«Қазақстан б.з.б. VII-б.з. VI ғасырларында »картасы
«Қазақстан Республикасының саяси картасы».
«Адам баласының қалыпты даму кезеңдері»,
«Ежелгі тас дәуірі», т.б. тірек-сызбалар.
Техникалық құралдар.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Өткен жылға материалдарды қайталау.
Сабақтың жоспары:
Адам баласының пайда болуы және оның дамуы.
Ежелгі тас дәуірі
Орта палеолит
Соңғы палеолит
Ежелгі тас дәуіріндегі адамдардың қоғамдық құрылымы.
Әр топқа берілетін сұрақтар.
Орта палеолот кезеңі адамзат дамуының қай кезеңіне сәйкес келеді?
Бұл кезеңнің тұрақтары Қазақстанның қай аймақтарынан табылған? Картадан көрсетіңдер.
Адамдар құрал жасаудың қандай жаңа тәсілдерін меңгерді?
Соңғы палеолит кезеңін ғалымдар адамдардың шын мәніндегі тарихи өмірінің басталуы деп не себептен айтқан, дәлелдеңдер?
Пысықтау сұрақтары арқылы сабақты бекітіп, үйге тапсырма беремін.
Бағалау:
Үйге тапсырма: § 1 бойынша сұрақтарға жауап дайындау. Картамен жұмыс.
10 сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы. § 2. Соңғы тас дәуірі
Сабақтың мақсаты:
Соңғы тас дәуірінің үш кезеңге бөлінетінін, оның ерекшеліктерін, табиғаттағы өзгерістердің адам тіршілігі мен өміріне әкелген жаңалықтарын көрсету.
Шаруашылық түрлерінің дамуын, алғашқы металл- мысты пайдаланудың зор маңызын түсіндіру. Үш кезеңнің мәдени ескерткіштеріне тоқталып өту.
Сабақтың түрі: аралас
Әдісі: интерактивті
Сабақтың көрнекілігі:
«Қазақстан б.з.б. VII-б.з. VI ғасырларында» картасы
«Қазақстан Республикасының саяси картасы».
Тірек-сызба, суреттер, кестені пайдалану.
Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеріп түгелдеу
Әнұран орындау, «Хабар»
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау:
Орта палеолот кезеңі адамзат дамуының қай кезеңіне сәйкес келеді?
Бұл кезеңнің тұрақтары Қазақстанның қай аймақтарынан табылған? Картадан көрсетіңдер.
Адамдар құрал жасаудың қандай жаңа тәсілдерін меңгерді?
Сабақтың жоспары:
Мезолит
Неолит
Неолит кезеңінің ескерткіштері
Энеолит
Негізгі мазмұн
№
Қай жерден табылды
Тұрақтар
Зерттеудегі жаңалықтар
1
Оңтүстік Қазақстан обылысы
Қараүңгір (б.з.б. 6-5 мыңжылдық)
Үңгір-екі бөлмелі.
Тастан жасалған құрылыстар, сүйектен ине, біз. Қыш ыдыстар
2
Маңғыстау облысы
Ойықты, Төлес
Тұрмыста теріні, сүйек, ағаш өңдеу кеңінен қолданылды. Қыш ыдыстар, сыртына геометриялық өрнектер салынған.
3
Қосқұдық (б.з.б. 5-4 мыңжылдық)
Шақпақ шәне жай тастардан жасалған көптеген бұйымдар. Тарақ тәрізді өрнекпен өрнектелген қыш ыдыстар
4
Ақмола облысы
Атбасар мәдениеті- Қарлыға, Жабай
200-ге жуық тұрақ табылған. Жартылай көшпелі шаруашылық
5
Торғай облысы
Маханжар, Тұздыкөл, Дүзбай, Сор
Ыдыстар ерекшелігі-жіңішке қылта мойын, конус тәрізді. Өрнектері-тарақша
Сабақты бекіту:
Соңғы тас дәуірінің кезеңдерінің хронологиясын анықтап, қысқаша айтып беріңдер.
Мезолит кезеңі адам өміріне қандай жаңалықтар алып келді?
Бағалау: Үйге тапсырма беру: § 2. Соңғы тас дәуір